Co to jest cieśń nadgarstka? Jak sobie pomóc?

Cieśń kanału nadgarstka – neuropatia nerwu pośrodkowego czyli stan uciśnięcia nerwu w kanale nadgarstka. Jest to najczęstszy zespół uwięźnięcia nerwu na świecie i stanowi do 90% wszystkich zespołów ucisku nerwu. Czynniki ryzyka obejmują cukrzycę, niedoczynność tarczycy, podeszły wiek, otyłość, płeć żeńską, ciążę, reumatoidalne zapalenie stawów, powtarzalną pracę nadgarstka. Rozpoznanie cieśni opiera się na badaniu fizykalnym z badaniami prowokacyjnymi, wywiadzie oraz badaniu EMG.

W wywiadzie i badaniu uwzględnia się następujące objawy:

  • Zaburzenie czucia.
  • Dodatnie testy prowokacyjne.
  • Występowanie bólu, drętwień, mrowień.
  • Osłabienie mięśni kciuka.
  • Ból nasilający się w nocy lub po przebudzeniu się.

W badaniu EMG ocenia się przewodnictwo nerwu pośrodkowego. Najczęściej obserwuje się zwolnienie szybkości przewodzenia oraz zmiany w przewodnictwie ruchowym i czuciowym.

Postępowanie: Operacja vs. Fizjoterapia

Leczenie opiera się na leczeniu zachowawczym i chirurgicznym. Postępowanie chirurgiczne jak i fizjoterapeutyczne mają podobne wyniki w obserwacji średnio terminowej. Fizjoterapia wygrywa w obserwacji postępów krótkoterminowych, zmniejszenie bólu i mrowień na przestrzeni 3 miesięcy. Jednak w obserwacji długoterminowej, powyżej 12 miesięcy, najlepsze wyniki osiąga chirurgiczne odbarczanie nerwu. Niestety operacja wiąże się z ewentualnymi powikłaniami i około 6 miesięcznym powrotem do sprawności. Wynik 1-1. Co teraz?

Najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie leczenia od odbarczania nerwu za pomocą ortezy, zmniejszenia napięcia mięśni prostowników i zmiana swoich przyzwyczajeń ruchowych w miejscu pracy i w domu. Warto też pracować w domu i stosować neuromobilizację nerwu pośrodkowego przez okres 6 tygodni, kilka razy dziennie, z utrzymaniem napięcia przez 30 sekund. Takie postępowanie przyniesie znaczne zmniejszenie dolegliwości i przygotuje nadgarstek do ewentualnego zabiegu chirurgicznego. Poprawi kondycję nerwu oraz tkanek go otaczających, co spowoduje szybszy powrót do sprawności i mniejsze ryzyko powikłań.

Pomożemy Ci

Jesteśmy Fizjoterapeutami pracującymi różnymi metodami terapeutycznymi z jednym wyjątkiem - ruch i ćwiczenia są naszym łącznikiem. W zależności od potrzeb dobierzemy odpowiednią metodę manualną i ćwiczenia które przywrócą Twoją sprawność.