Bark to skomplikowana struktura w naszym ciele i może powodować dolegliwości o bardzo różnym charakterze. Objawy mogą pochodzić ze strony przeciążonych mięśni, nieprawidłowej mechaniki barku, przeciążenia ścięgien mięśni – tzw. entezopatii, czy ucisku korzeni nerwowych powodujących bóle rzutowane. Najczęściej spotykane problemy w tym obszarze, można leczyć zachowawczo poprzez odpowiednio dobrane metody terapeutyczne i należą do nich następujące schorzenia:
Konflikt pod barkowy:
Kolejną jednostką wywołującą ból barku mogą być zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe jednego ze ścięgien. Najczęściej jest to entezoptia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, podłopatkowego lub mięśnia dwugłowego ramienia.
Objawy entezopatii:
Oprócz zmian przeciążeniowych może dojść do stanu zapalnego i tzw. „zamrożonego barku”.
Objawy stanu zapalnego torebki stawowej:
Jeśli do kontuzji doszło na wskutek urazu, należy wykluczyć zerwanie bądź naderwanie ścięgna mięśnia.
Podczas urazu ścięgna obserwujemy:
Próbując zdiagnozować przyczynę problemu z barkiem, należy wykluczyć przepuklinę odcinka szyjnego która może dawać objawy bólowe i tzw. „rwę barkową”.
Charakterystycznymi objawami spowodowanymi przepukliną szyjną są:
Wymienione powyżej schorzenia występują najczęściej u osób zgłaszających się do fizjoterapeuty. Oczywiście nie są wszystkimi możliwościami, które uwzględniamy podczas badania. Podczas wizyty bierzemy pod uwagę także możliwości nie zawarte w powyższym zestawieniu. Są to jednostki o niespecyficznych objawach, które można określić jedynie podczas badania fizjoterapeutycznego. Jak widać problemy podczas podnoszenia rąk do góry, odwiedzenia, podnoszenia zakupów czy wkładania naczyń do szafki mogą być spowodowane zmianami w różnych strukturach i częściach kompleksu barkowego. Dlatego tak ważne jest badanie fizykalne na pierwszej wizycie i dobranie odpowiednich metod. Każdy z wymienionych powyżej przypadków ma inną drogę leczenia i postępowania.
Jesteśmy Fizjoterapeutami pracującymi różnymi metodami terapeutycznymi z jednym wyjątkiem - ruch i ćwiczenia są naszym łącznikiem. W zależności od potrzeb dobierzemy odpowiednią metodę manualną i ćwiczenia które przywrócą Twoją sprawność.