Zamrożony Bark dotyka 1-2% populacji, najczęściej między 50 a 60 rokiem życia. Dlaczego boli, skąd ograniczenia ruchomości i jak przejść przez wszystkie stopnie?
I ETAP: Faza Bólu – 2-9 msc.
II ETAP: Faza ograniczenia ruchomości i sztywności barku – 4-12 msc.
III ETAP: Faza gojenia – 5-24 msc.
Problemy związane z zamrożonym barkiem polegają na ograniczeniu zgięcia w stawie ramiennym. Problematyczne staje się wieszanie ubrania czy zapinanie pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Dodatkowo ograniczona zostaje również rotacja ramienia. Powoduje to trudności w ubieraniu się, szczotkowaniu włosów. Często wymienionej wyżej czynności stają się celami do osiągnięcia w II etapie rehabilitacji.
Dlaczego boli i skąd ograniczenia? Mechanizm nie jest do końca poznany, wiadomo że dochodzi do stanu zapalnego i przykurczu torebki stawowej, jednak jak dotąd postawiono wyłącznie hipotezy. Wiadomo, że patologią jest zapalenie błony maziowej. Dodatkowe odkrycia obejmują zrosty wokół rotatorów, które spowodowane są zwiększonym tworzeniem się kolagenu. Zwykle pierwszą zajętą strukturą jest więzadło kruczo-ramienne. Dzięki tym informacjom możemy wywnioskować jakie interwencje będą najlepsze w tym schorzeniu.
Podczas I FAZY trwającej 2-9 miesięcy najważniejszym celem jest opanowanie bólu. W barku toczy się stan zapalny. Występują bóle nocne i mocne ograniczenie ruchomości barku. Pacjent odczuwa bardzo silny ból podczas próby sięgnięcia do szafki, zgięcia, rotacji ramienia. Wstępne opcje leczenia obejmują leki przeciw bólowe wypisane przez lekarza prowadzącego. Dodatkowo zaczynamy fizjoterapię – jest ona ważna dla kontroli bólu i zapobieganiu przykurczaniu się torebki stawowej.
W zależności od przebiegu i stopnia nasilenia bólu, zaczynamy od terapii manualnej lub ćwiczeń biernych. Ramię jest poddawane lekkim mobilizacjom tkanek miękkich. rozluźnianiu i lekkiemu rozciąganiu. Dodatkowo każda osoba dostaje zalecenia i program ćwiczeń do domu, dostosowany do swoich możliwości.
U pacjentów nie reagujących na leczenie nieoperacyjne, u których utrzymuje się ból nocny w stopniu silnym i umiarkowanym, należy rozważyć dostawowe zastrzyki z kortykosteroidów połączone z fizjoterapią.
FAKTY i MITY NA TEMAT GLIKOKORTYKOSTEROIDOW :
Według najnowszych doniesień zaleca się stosowanie glikokortykosteroidu u pacjentów z zamrożonym barkiem, trwającym mniej niż rok. Przynosi on korzyści w zmniejszeniu bólu i zwiększeniu ruchomości barku, a efekty mogą utrzymać się ok 6 miesięcy Według badania przeprowadzonego w 2020 roku terapia skojarzona kortykosteryd + fizjoterapia wiązała się z istotnymi korzyściami w porównaniu z samą fizjoterapią we wczesnym okresie leczenia. W badaniach kortykosteryd vs. rehabilitacja także wygrywał i wykazywał istotne działanie we wczesnym i krótkotrwałym funkcjonowaniu. Dodatkowo autorzy przeglądu zalecają dodanie do leczenia elektroterapii i mobilizacji barku , co może przynieść efekty w późniejszej fazie rehabilitacji, choć są to terapie wymagające dalszych badań.
Decyzje o modyfikacji leczenia należy podjąć z lekarzem prowadzącym który przedstawi wszystkie opcje leczenia, przedstawi ryzyko wyżej wymienionych interwencji oraz przedstawi wszystkie możliwe terapie.
Warto podkreślić, iż zamrożony bark jest stanem postępującym i mogącym utrzymać się ponad rok. Nie ma dostępnej, przebadanej i udowodnionej formy terapii która skróciłaby leczenie do kilku miesięcy.
Ból Opanowany, Przechodzimy Do ETAPU II: Ból Znacznie Się Wyciszył, Brak Bólu Spoczynkowego, Noce Są W Dużej Mierze Przesypiane, Lekka Poprawa Zakresów Ruchów.
Zaczynamy pracę nad przywróceniem sprawności. Nadal utrzymują się objawy z ubieraniem kurtki, sięganiem do szafki, dotykaniem przeciwległego barku, rotacja zewnętrzna jest znacznie ograniczona. Dlatego każda próba wyciągnięcia portfela z tylnej kieszeni spodni bądź zapięcie biustonosza kończy się mocnym ukłuciem bólu zatem czas na ćwiczenia usprawniające. W tym etapie kontynuujemy zalecenia z I etapu (dostępne na INSTAGRAMIE) oraz zaczynamy ćwiczenia z II etapu.
Etap III – ćwiczenia i cele dobieramy indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Jesteśmy Fizjoterapeutami pracującymi różnymi metodami terapeutycznymi z jednym wyjątkiem - ruch i ćwiczenia są naszym łącznikiem. W zależności od potrzeb dobierzemy odpowiednią metodę manualną i ćwiczenia które przywrócą Twoją sprawność.